Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Suudi Varlık Fonu’nda zarar yılı

2021 yılını 19 milyar dolar kâr ile tamamlayan Suudi Arabistan Varlık Fonu 2022 yılını ise 11 milyar dolar ziyanla tamamladı.

Suudi Varlık Fonu’nda zarar yılı
12 Temmuz 2023 - 9:00

Suudi Arabistan Varlık Fonu geçen yıl yatırım faaliyetlerinden yaklaşık 11 milyar dolar ziyan etti.

Aynı periyotta fonun toplam varlıkları 676 milyar dolardan yaklaşık 778 milyar dolara yükseldi.

Fon, 2021 yılında global piyasaların ralli yapmasıyla yüzde 25’lik bir getiri sağladığını ve bunun o yıl S&P 500 Endeksi’ndeki yatırımcıların getirisine kabaca paralel olduğunu söyledi. Fon, S&P’nin neredeyse yüzde 20 düştüğü bir yıl olan 2022 hesaplarında karşılaştırılabilir bir sayı açıklamadı. Endeks bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.

Fon, 2016 yılında yurt içi odaklı bir holding şirketinden bir devlet fonuna dönüştürüldükten sonra global bir yatırım stratejisi izlemişti. Fon, geçtiğimiz aylarda, krallığın global sporlara yatırım yaparak yumuşak gücünü artırma ve milletlerarası imajını düzgünleştirme eforunun bir kesimi olarak, yeni başlayan LIV golf turnuvasını PGA ile birleştirme mutabakatıyla global olarak dikkatleri üzerine çekti.

Fon, 2022 yılı boyunca memleketler arası ve ülke içinde spor yatırımları yapmak üzere tamamına sahip olduğu bir iştirak olarak Spor Yatırım Şirketi’ni kurdu. Bu yıl Suudi hükümeti, güç devi Aramco’nun yaklaşık 80 milyar dolar bedelindeki yüzde 4’lük payını daha fona devretti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER