Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda gündem ABD enflasyonu

Global piyasalarda tüm dikkatler ABD’den gelecek enflasyon datalarına çevrildi. Dolar sürat kesmesi beklenen enflasyon bilgileri öncesi geriledi. Pay senedi piyasalarında ise karışık bir görünüm var.  

Küresel piyasalarda gündem ABD enflasyonu
12 Temmuz 2023 - 21:00

Dolar ABD TÜFE verisi öncesi gerilerken, global pay senedi endeksleri karışık seyrediyor.

ABD vadeli endeksleri Pazartesi günü yaşanan yüzde 0,7’ye varan yükselişlerin akabinde ölçülü halde artmaya devam ediyor.

Asya’da görünüm karışık. Japon Nikkei 225 endeksi yenin dolara karşı son bir ayın en güçlü düzeylerine tırmanması ve dolar/yen’in 140’ın altına gerilemesi sonrası ekside. Hong Kong Hang Seng yüzde 1 yükselirken, Çin CSI 300 yatay.

Çin’in yükselişe katılamamasında yatırımcıların beklediği ilave teşviklerin şimdi gelmemesi tesirli oluyor. ABD iki yıllık tahvil getirisi bugün ABD enflasyon verisi öncesi düşüyor.

Dolar bilgi öncesi güç kaybediyor

Bloomberg anketindeki medyan iddiaya nazaran ABD’de tüketici fiyat endeksinde bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran artışın, Mayıs ayındaki yüzde 4 düzeyinden, yüzde 3,1’e sürat kestiği öngörülüyor.

Yıllık çekirdek tüketici enflasyonunun da yüzde 5,3’ten yüzde 5’e gerilediğinin açıklanması bekleniyor. Varsayımların gerçekleşmesi halinde çekirdek enflasyon 2021’den bu yana en düşük düzeye inmiş olacak.

Bloomberg Dolar Endeksi de data öncesi düşüş hareketi sergiliyor. Bir orta Nisan ayından bu yana en düşük düzeyine inen endeks, aralıksız 4 günlük kaybını da yüzde 1,50’ye taşımış durumda.

Resona Bank Kur Stratejisti Takeshi Ishida, “Yatırımcılar ABD TÜFE ve ÜFE datalarını bekliyor ve enflasyonist baskıdaki rastgele bir yavaşlama teyidi, muhtemelen dolardaki mevcut düşüş eğilimini hızlandıracak” değerlendirmesinde bulundu. Bu beklenti Fed’in de nakdî sıkılaştırmasını yavaşlatması öngörüsünü de yansıtıyor lakin herkes birebir görüşte değil.

Bloomberg TV yayınında konuşan Pacific Investment Management Fon Yöneticisi Jerome Schneider, faizlerin uzun mühlet yüksek düzeylerde kalacağını ve faiz indirimlerinin piyasanın beklediği kadar erken gelmeyeceğini öngördü. Schneider, “Yumuşak iniş senaryosu, Pimco olarak kısa vadede öngördüğümüz bir senaryo değil” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER