Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Tahıl koridoru görüşmelerinde kritik dönem

Birleşmiş Milletler (BM), Karadeniz tahıl koridoru muahedesinin müddetinin uzatılması için temasların sürdüğünü duyurdu.

Tahıl koridoru görüşmelerinde kritik dönem
11 Temmuz 2023 - 9:00

Birleşmiş Milletler (BM), Karadeniz tahıl koridoru mutabakatının 17 Temmuz’da dolacak müddetinin uzatılması için temasların sürdürüldüğünü bildirdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de sürece “derin bir şekilde” müdahil olduğunu söyledi.

“Anlaşmanın tam olarak uygulanması ve uzatılması için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.” diyen Dujarric, muahedenin global açlıkla uğraş etmek için değerli olduğunun altını çizdi.

BM’nin Rusya, Ukrayna ve Türkiye’yle bahse ait irtibatını sürdürdüğünü aktaran Dujarric, mutabakata ait gelişmelerin “büyük önem” taşıdığına işaret etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimle Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’ni imzalamıştı.

Daha evvel birkaç kere uzatılan muahedenin mühleti 17 Temmuz’da dolacak. Rus yetkililer, muahedenin uzatılması için bir mümkünlük görmediklerini belirtiyor.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER