Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sadıkoğlu: Deprem sonrası finansmana erişimde sorun yaşıyoruz

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Lideri Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, zelzele sonrası toparlanma için finansmana erişimde sorun yaşadıklarını belirtti. Uzun vadeli finansmana erişimin mümkün olmadığı bir süreçte olduklarını söyleyen Aydın Ticaret…

Sadıkoğlu: Deprem sonrası finansmana erişimde sorun yaşıyoruz
11 Temmuz 2023 - 3:00

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Lideri Oğuzhan Cet Sadıkoğlu ve Aydın Ticaret Odası İdare Konseyi Lideri Hakan Ülken, KDV ve kurumlar vergisi artışlarının gerçek kesime tesirini ve ticari kredi suratında yaşanan yavaşlamayı kıymetlendirdi.

Malatya TSO Lideri Sadıkoğlu, bu şartlar karşısında özel bölümdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin sarsıntının ekonomik enkazından çıkmalarının imkansız hale geldiğini belirttiği konuşmasında, tekrar ayağa kalkabilmeleri için finansal dayanağa muhtaçlıklarının olduğunu belirtti.

Deprem sonrası toparlanma için finansmana erişimde sorun yaşadıklarını söyleyen Sadıkoğlu, “Kamu bankalarının frene basması finansmanı zorlaştırdı. Seçimler öncesi başlayan tıkanıklığın seçim sonrası rahatlaması beklenirken, tam zıddı bir tabloyla karşı karşıyayız.” dedi.

Ülken: Uzun vadeli finansmana erişimin mümkün olmadığı bir süreçteyiz

Aydın Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Hakan Ülken, tıpkı mevzu hakkında yaptığı açıklamada, “Seçimler öncesinde musluklar kapanmıştı. An prestijiyle açık kalan 1-2 musluk da büsbütün kapandı. Uzun vadeli finansmana erişimin mümkün olmadığı bir süreçteyiz. TLREF (Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı) kredilerinin sağladığı son musluk da kapatıldı.” dedi.

KOBİ’lerin işletme sermayesinde “ciddi sorunlar” yaşandığını vurgulayan Ülken, KOBİ’lerin zombi şirketlerle karıştırılmasının sorun yaratığını belirtti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER