Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fitch’ten ABD’ye yeni borç limiti uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD borç limiti muahedesinin değerli mali zorlukları ele almadığını tabir etti.

Fitch’ten ABD’ye yeni borç limiti uyarısı
11 Temmuz 2023 - 12:00

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de üzerinde mutabakata varılan borç limiti yasasının, değerli mali zorlukları ele almadığını bildirdi.

Fitch, ABD’nin borç limiti muahedesine yönelik yayımladığı özel raporuna ait açıklama yaptı.

Açıklamada, “borç limiti anlaşması” olarak bilinen Kongreden geçen Mali Sorumluluk Maddesi’ndeki mütevazı harcama kesintilerine karşın ABD’nin mali açığının genişlemeyi sürdüreceğinin iddia edildiği belirtildi.

Fitch’in en son iddiasına nazaran, ABD’nin genel devlet borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının 2025’te 2022’ye nazaran yaklaşık 6 puan artarak yüzde 118’i aşmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, Mali Sorumluluk Maddesi’nin kabulünün borç limitinin Ocak 2025’e kadar askıya alınmasına yönelik bir mutabakatın yapılmasına yardımcı olduğuna işaret edilerek, “Ancak harcama tedbirleri büyük ölçüde isteğe bağlı harcamalarla sonluydu ve bu da genel tesirini sınırladı.” tespitine yer verildi.

Bu yılki genel devlet açığının 2022’ye nazaran 2,6 puan artışla GSYH’nin yüzde 6,3’üne yükseleceğinin iddia edildiği bildirilen açıklamada, bu oranın 2024’te yüzde 6,6’ya, 2025’te de yüzde 6,9’a çıkmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, yüksek faiz oranlarının faiz harcamalarını beslediği vurgulanarak, geçen yıl yüzde 7 olan genel devlet faizinin gelire oranının 2025’te yüzde 10’a çıkmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Kamu maliyesine ait riskleri daha fazla ele almak için yakın vadede mutabakata yönelik çok az işaret bulunduğunun altı çizilen açıklamada, mevcut kimi vergi indirimleri ve harcama limitlerinin planlanan bitiş tarihlerinin ötesine uzatılıp uzatılmayacağının da bilinmeyen olduğu vurgulandı.

Açıklamada, vergileri artırma yahut harcamaları kısma konusundaki isteksizliğin genel devlet borç oranının istikrara kavuşturulmasını zorlaştırdığı kaydedildi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER