Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fed’in güvercininden faiz çıkışı

Fed’in güvercin isimlerinden biri olarak bilinen San Francisco Fed Lideri Mary Daly, 2023 yılı içerisinde birkaç faiz artışının daha uygun olacağını tabir etti. Daly, en temel sorunun enflasyon olduğunu vurguladı.

Fed’in güvercininden faiz çıkışı
11 Temmuz 2023 - 6:00

Fed’in 2023 yılında daha sıkı bir patikada kalacağı istikametindeki fiyatlamalar devam ederken, Fed yetkililerinden bu istikamette bildiriler gelmeye de devam ediyor.

Fed’in güvercin isimlerinden biri olarak bilinen ve Bloomberg’in Fed yetkilileri ortasındaki tesir tahlilinde öne çıkan isimlerden biri olan San Francisco Fed Lideri Mary Daly, 2023 için birkaç faiz artışından yana olduğunu söz etti.

Daly, Fed’in enflasyonu gayesine döndürmek için muhtemelen birkaç defa daha faiz artırması gerekeceğini söyledi.

Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Daly, “Enflasyonu sürdürülebilir yüzde 2’lik bir patikaya geri getirmek için bu yıl içinde birkaç kere daha faiz artırımına muhtaçlığımız olacak” dedi.

Daly, bu yıl şaşırtan derecede güçlü gelen ekonomik bilgilere bağlı olarak görünümünü değiştirmeye açık olduğunu vurguladı.

Daly, enflasyonu düşürmek için çok az şey yapmanın risklerinin hâlâ çok fazla şey yapmanın risklerinden daha ağır bastığını, lakin bu ikisi ortasındaki farkın daraldığını söyledi. San Francisco Fed Lideri, iktisadın yavaşladığına dair işaretler görmeye başladığını ve arz ile talebin daha güzel bir istikrara geldiğini kelamlarına ekledi.

Daly, enflasyonun birinci sorun olduğunu tabir etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER