Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol haftalık yükselişin ardından geriledi

Petrol, yatırımcıların arzın sıkılaştığına dair işaretler ve talep tasaları ortasında istikrar kurmasıyla Nisan başından bu yana en büyük haftalık karının akabinde yeni haftaya düşüşle başladı.

Petrol haftalık yükselişin ardından geriledi
10 Temmuz 2023 - 21:00

Brent petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kısma taahhüdünün akabinde geçen hafta yüzde 4,8 artışla kapandıktan sonra varil başına 78 doların yakınında süreç gördü.

Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de resesyon riskinin “tamamen masadan kalkmadığını” söyledi ve piyasaya bir ihtar ögesi ekledi.

Kısmen Çin’in cansız ekonomik toparlanması ve merkez bankalarının sert mali sıkılaştırması nedeniyle petrol, yıl için yaklaşık yüzde 9 daha düşük düzeyde. Gelecek güzel bir ABD istihdam raporu, Fed’in bu ay faiz oranlarını artırma yolunda ilerlemesini sağlayarak, ham petrol fiyatlarına yönelik zıt rüzgarları koruyor.

Asya’da Pazartesi günü açıklanan datalar, Çin’in tüketici enflasyon oranının Haziran ayında sabit kaldığını, fabrika çıkış fiyatlarının daha da düşerek talepteki zayıflığın devam ettiğini gösterdi. Milletlerarası Güç Ajansı ve OPEC, bu hafta sonunda aylık raporlar yayınlarken piyasanın anlık manzaralarını sunacak.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER